АМУ звернулася до Голови ЦВК щодо призначення виборів в ОТГ

0
22
Асоціація міст України звернулася із відкритим листом до Голови Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського, в якому вона закликає  ЦВК до 17 серпня 2018 року провести засідання та призначити відповідно до звернень обласних державних адміністрацій перші та додаткові місцеві вибори в ОТГ, утворених за процедурою, визначеною спеціальним Законом.
Це дозволить територіальним громадам, де мешкають близько мільйона громадян, завершити процедуру формування ОТГ задля розвитку та підвищення якості життя.
В листі зазначено, що Асоціація міст України занепокоїлася ситуацією, зумовленою  прийняттям Центральною виборчою комісією постановою від 9 серпня 2018 року № 122  «Про звернення до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та юстиції».
Посилаючись на Рішення Конституційного Суду України від 26 квітня 2018 року щодо визнання неконституційним Законом України «Про всеукраїнський референдум», ЦВК припускає, що зазначена Рішення відновлює дію Закону України «Про всеукраїнські та місцеві референдуми», що втратив чинність на підставі Закону України «Про всеукраїнський референдум »і що в такому разі рішення про об’єднання територіальних громад має прийматися шляхом проведення місцевого референдуму.
Водночас, на сьогодні призначення перших та додаткових місцевих виборів очікує близько 100 об’єднаних територіальних громад, які пройшли все процедуру об’єднання, передбаченого спеціальним Законом України «Про добровільне об’єднання територіальних громад». Він був прийнятий у 2015 році, і тому норми цього Закону, як спеціального, і як прийнятий парламентом пізніше, мають пріоритет перед загальними нормами прийнятого в 1991 році Закону України «Про всеукраїнські та місцеві референдуми», навіть якщо вказаний закон відновив дію.
 
У зв’язку з цим Асоціація міст України вважає, що на даний момент відсутні юридичні підстави щодо призначення перших та додаткових місцевих виборів в ОТГ відповідно до наявних на сьогодні звернень обласних державних адміністрацій.
Асоціація міст України підтримує позицію ідеолога децентралізаційної реформи Прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана про те, що прийняття ЦКК такого рішення не дозволяє проведення жовтневих виборів у новостворених об’єднаних громадах, адже воно створює ризик гальмування децентралізації, яка сьогодні є однією з найбільш успішних і затребуваних реформ.
Нагадуємо,  9 серпня ЦВК прийняла рішення звернутися до Комітету Верховної Ради України з питань правової політики та правосуддя щодо надання роз’яснень щодо законодавчого регулювання організації та порядку проведення всеукраїнських та місцевих референдумів в Україні, можливостей призначення за встановленим законом порядку Центральною виборчою комісією перших та додаткових місцевих виборів без проведення місцевого референдуму щодо підтримки добровільного об’єднання територіальних громад, добровільного приєднання до об’єднаної т ріторіальної громади, а такоже, за необхідності, внесення відповідній зміни до законодавчо актів з позначки усуне правовіха колізіх тієї неузгодженостей . Таке рішення дає ЦВК можливість не приймати рішення щодо проведення в жовтні місцевих виборів.