Неймовірний храм на Житомирщині. ФОТО

Село Городківка Андрушівського району Житомирської області, колишній Халаїмгородок, що стоїть на правому березі річки Гуйви. Городківка відома тим, що тут стоїть один з найкрасивіших, єдиний в Україні неготичний костьол Святої Клари.

Перша назва села Городківка - Великі Жерделі, засноване в часи Великого князівства Литовського. За даними історика Е. Руліковського, першими відомими власниками села були литвини шляхетського роду Лозовицьких, що за значні бойові заслуги одержали цю землю в дар від литовського князя.
1482 року Великі Жерделі було спалено під час великої навали татарської орди й місцевість лишалася незаселеною аж до початку 17 століття, коли відроджене поселення отримало назву Халаїмгород. Однак невдовіз село знову зазнало спустошення від козаків під час повстання Богдана Хмельницького.
З 18 століття село належить шляхтичам Івановським, з-поміж яких був і письменник Євстафій Геленіуш Івановський [Eustachy Heleniusz Iwanowski], що мав безпосередньо причетність до спорудження в Городківці її найбільшої перлини - казкового костелу Св. Клари, на подвір'ї якого і похований.
Згідно з заповітом Клари Івановської, костел на її честь намагалися спорудити з 50-х років 19 ст., однак російська влада не давала родичам відповідного дозволу, й костьол постав лише 1913 року.
Костел Святої Клари в Городківці поєднує в собі елементи романського стилю й готики, має дивовижну башту-дзвіницю та унікальні, дуже масивні ковані двері.
Спорудили костел Св. Клари польські майстри на чолі з архітектором Яблонським. Після встановлення Радянської влади, католицька церква та ксьондзи Городківки зазнали репресій і у 1935 року Халаїмська парафія Святої Клари припинила своє існування.
У часи німецької окупації костел Св. Клари відновив свою роботу, новим ксьондзом парафії став авторитетний отець Йосип Козинський, відомий тим, що у важкі часи комуністичних репресій та Голодомору провадив серед селян збирання коштів на допомогу засланим та засудженим священикам і зрештою був заарештований комуністами у справі "Фашистської контрреволюційної організації римсько-католицького та уніатського духовенства на Правобережній Україні".
Після повернення радянської влади костел Святої Клари 1961 року було знову забрано в громади й перетворено на колгоспну комору, орган та внутрішні розписи знищено. Лише 1989 року костел Клари було повернуто католицькій громаді села Городківка.

За матеріалами: www.polissya.eu 

Последнее изменение Воскресенье, 28/08/2016

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

ОСТАННІ КОМЕНТАРІ

 

 

 

 

 

 

 

 

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework