НЕДВИЖИМОСТЬ ЖИТОМИРА

ТОП-4 археологічних пам'яток Житомирщини, які варто відвідати. ФОТО

ТОП-4 археологічних пам'яток Житомирщини, які варто відвідати. ФОТО

  Продовжуємо відривати для себе та читачів нашого сайту цікаву, історичну, археологічну Житомирщину, так би мовити.

  Цього разу помандруємо Олевським, Коростенським та Новоград-Волинським районом.

  Давньоруське городище в урочищі Бабина гора (м. Олевськ)

  Городище "Бабина Гора" розташоване на північно-східній околиці міста Олевськ і займає останець, що виступає в заплаву р. Уборть. З напільного боку останця в природному заглибленні збереглися залишки рову. Схил над ним ескарповано, а по його внутрішньому краю споруджено дугоподібний вал, висота якого в середньому складає 2 м (з внутрішнього боку). З інших боків вздовж краю майданчика городища валів немає. Сам майданчик овальний в плані, площею 0,19 га. Майже з усіх боків, за ви ключенням напільного боку, городище омивається водами Уборті та її невеликої притоки.На захід від городища зафіксовано селище IX - початку XI ст., витягнуте вздовж правого берега невеликої притоки Уборті на 250 м. На майданчику городища, біля самого валу, помітна западина діаметром близько 6 м. Це, скоріше за все, залишки давнього колодязя. Городище виникло у Х ст. як стратегічно-оборонний пункт місцевого населення древлян, що тут проживали.

kd117101929 1 min

  У літописі про древлянські "гради" Х ст. згадується як добре укріплений пункт, жителі якого займалися хліборобством – "делают нивы своя и земле своя". Перші відомості про городище в м. Олевську в урочищі Бабина гора були опубліковані в "Археологической карте Волынской губернии" В.Б. Антоновича, який зазначив, що "за 2,5 версти від містечка в урочищі Городище" є городище круглої в плані форми. В 70-ті рр. ХХ ст. городище обстежував М.П. Кучера. Він склав глазомірний план городища, виділив та описав його складові елементи: рів, вал, в`їзд на городище, западину колодязя; оглянув і прошурфував майданчик та прилеглий з західного боку посад. За виявленими матеріалами він відніс його та прилеглий посад до ІХ-ХІ ст. В своїй узагальнюючій праці дослідник відніс побутування городища до ІХ-Х ст. Зазначимо, що дані наведені М.П. Кучерою найбільш повні та інформативні, оскільки базуються на результатах особистого візуального обстеження та результатах шурфування пам`ятки.

kd117101929 2 min

  Адреса: Житомирська область, Олевський район, лівий берег р. Уборть, городище Бабина Гора, північно-східна околиця, м. Олевськ.

kd117101929 3 minkd117101929 4 min

  Розкопки на давньоруському городищі Червона Гора (м. Коростень)

 Давньоруське городище, яке існувало в ХІV столітті – літописний Городеськ. Складається з двох ізольованих одне від одного городищ – Великого і Малого та знаходиться в урочищі Червона Гора (м. Коростень). Селище розташоване між трьома городищами. Велике городище розкинулось в урочищі Вали, займає мисоподібний виступ, площею 1,3 гектари лівого корінного берега ріки Тетерів, віддалене від русла на 250 метрів. Майданчик - 145 на 95 метрів. Городище відокремлене від плато потужним валом висотою до 7 метрів та шириною біля 20 метрів. Пошкоджене сучаним кладовищем.

kd117101929 5 min

  Мале городище розташоване в 500 метрах нижче за течією від Великого городища, займає мисоподібний останець площею 0,2 гектари з ескарпованими схилами, за яром на північний захід від городища Червона Гора. Він являє собою майданчик 80 на 28 метрів, витягнутий з південного заходу на північний схід. Має форму чотирикутника, з заокругленими ярами. Зі сходу, півдня і заходу оточений ярами. Трипільське поселення та давньоруське городище в урочищі Червона Гора знаходиться в 500 метрах на схід від Великого городища, за глибокою балкою, по якій протікало джерело Бугай, площа - 4 гектари. З іншого боку - залишки глибокого рову глибиною 0,5 метрів, майданчик - 200 на 100 метрів. Четветре давньоруське городище розташоване за 800 метрів на захід від Великого городища, на виступі плато, яке утворилось впадінням ріки Збуж у Тетерів і обмежене з інших боків ярами. На жаль, земляні укріплення не збереглись до наших днів.

kd117101929 6 min

  Адреса: Житомирська область, м. Коростень

kd117101929 7 minkd117101929 8 min

   Комплекс археологічних пам'яток міста Возвягель (м. Новоград-Волинський)

  Визначною пам’яткою Новоград-Волинського району, яка має статус національного значення є комплекс археологічних пам'яток літописного міста Возвягель (Х-ХІІІ ст.), що залишилися нам у спадок від предків-деревлян. Він височить на правому березі річки Случі на північ від міста Новоград-Волинського. Витоки народження міста сягають у далеку глибину віків. Вперше згадується Звягель в Іпатіївському літописі у 1257-1258 роках, як місто Галицько-Волинського князівства. За версією літописця, Данило Галицький підкорюючи Возвягель, який сплачував данину монголо-татарським  завойовникам, повністю спалив місто.Від спаленого Возвягеля збереглися до нашого часу залишки двох городищ, неукріпленого селища-посаду, валів і ровів навколо городищ. Археологи виявили на городищах рештки спаленого житла та господарських будівель, оборонних стін,предметів побуту ХІІ-ХІІІст.

kd117101929 9 min

  До унікальних знахідок треба віднести скарб монетних гривень ХІІ ст., знайдений у кінці ХІХ ст., та скарб срібних прикрас, знайдений археологами у 1993 р. На протязі 2007-2008 років Інститутом археології НАНУ продовжено проведення науково-дослідних робіт  по археологічному вивченню старожитностей літописного Возвягеля. В межах розкопу 2008 року було виявлено декілька господарських споруд давньоруського часу, які можна датувати кінцем ХІІ – першою половиною ХІІІ ст. В заповненні споруд виявлено чисельні знахідки предметів побуту (гончарна кераміка), ремісничі знаряддя (ножі, голки великого розміру) та прикраси (скляні браслети, бронзові бляшки).Навіть ці дві розкопки вказують на неоціненну значущість цієї давньої місцини та підтверджують потребу в подальшій ретельній дослідницькій роботі, так як таємниця Городища ще далеко не розкрита, і за думкою багатьох  відомих дослідників вік Городища починається від часів Трипільської культури.

kd117101929 10 min

  Адреса: Житомирська область, Новоград-Волинський район, правий берег річки Случ, на північ від м. Новоград-Волинський

kd117101929 11 minkd117101929 12 min

  Пам'ятка доби Київської Русі (с. Ходурки, Новоград-Волинський р-н)

  Цікавою для дослідження та вивчення є пам’ятка прадавнього археологічного комплексу ІХ-ХІІІ ст. національного значення на правому березі Случі в селі Ходурки (Новоград-Волинський район). Пам’ятка знаходиться в природному середовищі, на околиці села, в урочищі "Сербина гора". Курганний могильник обкладений каменем, нараховує 12 курганів, займає площу 60х25 м, висота курганів 0,5 – 1,2 м. Під час рятівних розкопок виявлені трупопокладення в ямах головою на захід. Кургани розташовані на підвищенні, на якому ростуть сосни, кущі шипшини і рододендрону (азалія). Могильник є унікальним для території України, так як кургани із кам’яними обкладками насипу зустрічаються лише на теренах сучасних Литви, Польщі і Білорусі.

kd117101929 13 min

  На думку багатьох дослідників вони належать ятвягам давньоруських літописів. У даному випадку ми маємо справу із нащадками слов’янізованих ятвягів, переселених на територію сучасної України київськими князями у давньоруський час. Серед древніх литовських племен (прусів, жмудів, куронів, жемгалів, летиголів, литвинів та ін. ) плем’я ятвягів вирізнялося своєю войовничістю. Довгий час литовські племена жили кожне своїм життям, під проводом племінних князів. Релігією їх було язичництво з впливовими жерцями. Країна була бідна: ліси, багнища не приваблювали сусідів. Час від часу вчиняли вони, головним чином ятвяги, грабіжницькі наскоки на сусідів, що викликало, звичайно, походи проти них. Перший відомий з письмових джерел похід проти ятвягів Володимира Великого датується 983 роком. Ходив проти ятвягів 1038 року і Ярослав Мудрий.

kd117101929 14 min

  Адреса: с. Ходурки, Новоград-Волинський район, Житомирська область.

kd117101929 15 min

kd117101929 16 min  за матеріалами tic.zt.ua

Житомирський обласний туристично-інформаційний центр

 

Новини Житомира

 

 

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

 

 

 

 

 

 

 

 

marschrut

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

BP link u

Loading...

Go to top