НЕДВИЖИМОСТЬ ЖИТОМИРА

Бюджет участі: перед новим стартом варто було б озирнутися назад

Бюджет участі: перед новим стартом варто було б озирнутися назад

 На фоні теперішніх проблем Житомира, де жителі міста висловлюють найбільше нарікань на водопостачання та якість води у квартирах житомирян, питання про так званий бюджет участі виглядає не стільки, як проблема, а як незрозуміла для громади міста гра.

 

  Про це йдеться в матеріалі сайту "20 хвилин".

  Хоча багато хто чув про об’єкти, проекти яких запропонували самі житомиряни, але реальної користі для себе житомиряни так і не відчули. Сьогодні Житомир перебуває в очікуванні нового «виборчого буму», оскільки із початку жовтня стартує процес голосування за нові ідеї, за нові проекти, які запропонували для реалізації самі житомиряни. Три роки поспіль у жовтні Житомир стає містом невеличкої, але помітної, часом – навіть потужної десятиденної лихоманки, коли людям пропонують обрати кращий проект для свого двору, свого мікрорайону чи для своєї вулиці. Варто сказати, що громадяни дружно, іноді – із помітним запалом все ж таки цікавляться проектами, які можуть бути реалізовані за допомогою бюджету участі.

  Ідея бюджету участі є правильною, привабливою і щороку збурює увагу десятків тисяч житомирян. Воно й справді виглядає дуже демократично, коли не чиновники, не депутати, які представляють в очах народу владу, а саме рядові, пересічні громадяни визначають важливість чи першочерговість того чи іншого об’єкта, який треба побудувати у тому чи іншому куточку міської території. Та й кошти, які виділяються для реалізації проектів бюджету участі, є суто дріб’язковими у порівнянні із загальним обсягом міського бюджету. Якщо точніше – це 2-3% від бюджету розвитку міста Житомира, який щороку ухвалюють депутати Житомирської міської ради. Здавалося б, для того, щоб не виникало жодних питань щодо потрібності самого процесу бюджету участі, влада міста мала б забезпечити їх стовідсоткову реалізацію. Тобто якщо восени 2017-го року житомиряни у ході палких дискусій, у ході очевидних пристрастей, коли справа доходила навіть до певних порушень у самому процесі голосування, але ВСЕ Ж ТАКИ обрали 13 найкращих проектів, які треба було реалізувати у життя упродовж 2018-го року, то це означало б, що усі 13 об’єктів бюджету участі–2018 мали б бути вже реалізовані. Або реалізація (побудова) таких об’єктів мала бути хоча б розпочата. Але насправді цього не сталося.

  Станом на середину вересня 2018-го року житомиряни не бачать реальних кроків на шляху реалізації об’єктів (чи проектів), які були визначені у результаті минулорічного голосування. Із цього приводу, щоправда, декілька разів висловлювалися чиновники міської ради, які брали собі у підмогу громадських активістів. Зокрема, секретар Житомирської міськради Наталія Чиж декілька разів публічно висловлювалась щодо процесу реалізації об’єктів бюджету участі–2018. Весною 2018-го Наталія Михайлівна казала, що всі об’єкти перебувають на етапі виконання проектувальних робіт та складання необхідних кошторисів. Здавалося б, пройде якихось два-три місяці, і проекти будуть готові, а тоді вже закипить робота на місцевості. Проте вже й літо минуло, а робота не кипить. Щоправда, провісники у процесі реалізації об’єктів бюджету участі–2018 вже є. Біля міського колегіуму, наприклад, завезено чимало будівельних матеріалів, а пришкільний стадіон у серпні-вересні 2018-го тут перетворився у великий будівельний майданчик.

  Ще один проект, згідно з яким у Житомирі мають бути встановлені електронні табло для інформаційного сервісу пасажирів громадського транспорту, також про себе заявив появою «першого екземпляру» на одній із вулиць міста. Щоправда, тут же житомиряни починають розуміти, що не все, за що проголосовано у жовтні 2017-го року як за необхідність і крайню потребу для жителів міста, насправді таким виявляється насправді. Але тут нічого не поробиш: народ вирішив, голосування визначило найкращі проекти, а тому завдання виконавчої влади – виконати намічене за будь-яких умов. Проте, як у нас часто буває, намічене, ухвалене з якихось причин ніяк не хоче втілюватися у життя. Причому настільки не хоче, що закрадається сумнів – а чи потрібен у Житомирі взагалі той процес бюджету участі? Чи не є це звичайною грою, можливо, технологією маніпуляції громадською думкою, яка має доводити житомирянам, що влада звикла рахуватися із пропозиціями житомирян? Насправді, варто простежити за тим, як важко просувається у Житомирі процес втілення у життя проектів бюджету участі. Адже депутати Житомирської міської ради, враховуючи досвід 2016 і 2017 років, ще у листопаді-грудні 2017-го року виділили кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації для реалізації проектів бюджету участі–2018. Реально вже у лютому – квітні 2018-го проектно-кошторисна документація та відповідні технічні експертизи мали бути проведені і готовими для передачі будівельникам-виконавцям. Проте влітку 2018-го більшість проектів готовою для практичного втілення не була. І сьогодні незрозуміло, чи готові проекти хоча б, як кажуть, на папері. Хоча і нами згадана секретар Житомирської міської ради Наталія Чиж, а потім вже і сам мер Житомира Сергій Сухомлин у серпні 2018-го року зауважили про те, що проекти бюджету участі–2018 до кінця нинішнього року будуть реалізовані у повному обсязі.

  Так воно буде чи ні, побачимо, хоча сумніви у тому, що слова міського керівництва будуть втілені у спортивні майданчики, парки, фонтани і тим самим бюджет участі–2018 буде виконаний, сьогодні є у великої частини житомирян, які торік взяли участь у «великій грі» і досі сподіваються на те, що обіцяне буде реалізоване у житті громади. Загалом це – дуже важливий фактор, оскільки чимало житомирян, яких сьогодні знову агітують «піти, визначитись та проголосувати» за проекти бюджету участі–2019, можуть поставити цілком резонне запитання: «А для чого? А навіщо голосувати за те, що не може бути реалізоване?»

  Все це виглядає не просто, як окремо взяті чи незначні недоліки, а засвідчує про глибоку кризу у міському господарстві. Зокрема, у спроможності влади втілювати найелементарніші пропозиції житомирян. Виявилося, що в обласному центрі не вистачає (або ж і немає зовсім) проектантів, які змогли б за два-три місяці виготовити проектно-кошторисну документацію для облаштування більш-менш сучасного дитячого парку. Далі – ще гірше. Виявляється у Житомирі відсутні й надійні виконавці-підрядники, які змогли б виконати роботи на загалом нескладних об’єктах того ж таки бюджету участі. І тут влада міста мала б вже давно зробити певні висновки. Або ж шукати та залучати до виконання робіт у Житомирі фірми, установи та організації з інших міст та регіонів України (чи навіть із-за кордону), або ж взагалі відмовитися із відомих причин від проведення конкурсу на визначення кращих пропозицій-проектів бюджету участі, а потім вже не морочити голову, як кажуть, ні собі, ні людям. І казати про все це треба чесно, відкрито і вчасно. Адже зрозуміло, чому підрядників сьогодні не вистачає. Так само відомою є причина низької кваліфікації виконавців будівельно-монтажних робіт. То чому про це не сказати прямо, відверто, а значить – чесно? Тим паче, що проблема стосується не лише об’єктів того ж таки бюджету участі. Точно така ж ситуація була і залишається стосовно виконання робіт на важливих соціальних об’єктах міста, де будівельники хронічно не встигають, не дотримують слова, а іноді й зовсім зникають. Влада Житомира очевидно виявилася неготовою до такої ситуації, адже замість того, щоб вживати дієвих заходів, у мерії зволікають із рішучими та ефективними діями, сподіваючись на одвічне «якось воно буде». Житомиряни вже звикли до цього, оскільки не лише місцева, але й центральна влада діє здебільшого саме так: щось говорить, але життя від того лише погіршується.

  Ну а щодо процесу голосування за нові проекти бюджету участі–2019, яке у Житомирі розпочнеться вже із 1 жовтня 2018 року, то воно все ж таки буде здаватися елементом трохи дивакуватої гри. Коли людям кажуть і переконують у тому, що вони долучені до чогось важливого, але насправді це не так. По-перше, така гра для житомирського бюджету не є дешевою, бо, як не крути, а півтора десятка мільйонів гривень на черговий бюджет участі треба буде передбачати. А по-друге, житомирянам краще було б не «запудрювати» очі всілякими бюджетами участі, а чітко та зрозуміло доповісти, із яким бюджетом місто вирушає у складний і, очевидно, буремний 2019-й рік. Це завдання традиційно відкладається на новорічно-різдвяну пору, коли ухвалюються місцеві бюджети, але громада Житомира в силу багатьох причин також традиційно не знає, не розуміє, а тому й не слідкує за тим, скільки коштів має міський бюджет, а також не знає, не розуміє, куди й для чого вони витрачаються. І ніякий бюджет участі такої ситуації на краще не виправить.

Микола Корзун, "20 хвилин"

 

 

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

 

 

 

 

marschrut

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

BP link u

Loading...

Go to top