АВТО RIA

Трагічний день в історії українського народу: 359 розстріляних полонених бійців армії УНР на Житомирщині

Трагічний день в історії українського народу: 359 розстріляних полонених бійців армії УНР на Житомирщині

  В історії кожної країни є героїчні сторінки, котрі символізують прагнення нації до незалежності, на яких виховують молоді покоління. Є такі епізоди й в історії України. Один із них стався 100 років тому — трагічне завершення Другого зимового походу добровольців армії УНР.

  Ганебний злочин, вчинений більшовиками— розстріл 359 полонених, у тому числі й поранених воїнів Волинської групи армії УНР, надвечір 22 листопада 1921 року, а тому обидва дні, 22 і 23 листопада вважаються однаково трагічними. Розстріли відбувалися у селищі (містечку) Базар на Житомирщині,  - розповідає donpatriot.news.

  Перед цим, 17 листопада 1921 року, учасники II Зимового походу Армії УНР зазнали поразки в бою з більшовиками-котовцями. За даними червоних, у цьому бою загинуло понад 400 козаків, у полон потрапило 537 осіб, в тому числі й поранені. З них 83 особи були направлені для допиту в Київ, частина померла від ран, а решту засудили до розстрілу.

  Андрій Руккас, український сучасний історик, доцент КНУ ім. Тараса Шевченка, який досліджує українську військову історію періоду Перших визвольних змагань (1917–1921 років), звертає увагу на той факт, що Григорій Котовський безпосередньо причетний до розстрілу 359 полонених вояків армії УНР  учасників Другого зимового походу.

  Напередодні розстрілу за день і ніч у балці під Базаром була викопана зігнаними з околиці селянами велика й глибока могила — 70 кроків завдовжки й чотири — завширшки. Місце розправи було оточено кордоном червоноармійців. Вони розганяли людей, які на звістку про розстріл стягалися з навколишніх сіл і хуторів.

  ОколиціБазару були переповнені військами, які щільно пильнували, щоб не почалися заворушення.

  Варто зазначити, що 22 листопада першу партію засуджених, яких два дні протримали в церкві, вишикували перед ровом. Їм запропонували покаятись і перейти до Червоної армії. По хвилинній мовчанці почувся голос бійця Степана Щербака: «До вас служити не підемо. Стріляйте. Український народ вам цього не пробачить». Вояки, які почали співати «Ще не вмерла Україна», падали в могилу, підкошені кулеметами. Розстріл тривав усю ніч. З церкви засуджених виводили партіями по 25 осіб не за списком, а почергово. Ті, що виходили, прощалися з тими, хто залишався.

  Не вбили тоді лише близько сотні колишніх солдатів Червоної армії. Їх відправили до Києва для додаткових допитів в Особливому відділі ЧК. Там більшість із них і загинула — у камерах або від кулі.

  Не всі учасники Другого Зимового походу полягли під Базаром. Подільська група, не зустрівшись із Волинською, здійснила зворотний рейд землями Волині та Полісся і завершила його 6 грудня поверненням до Польщі. Щодо Волинської групи, то її 120 старшин і козаків, у тому числі й Тютюнник, вирвалися з оточення і також повернулися в Польщу. Ще частина бійців Армії УНР залишилася в Україні та продовжила партизанити.

  Сьогодні, через сотню літ Герої Базара після своєї фізичної загибелі, нагадують і закликають нас до того, аби ми усвідомили та винесли уроки з нашої історії  берегти українську державність. І наш патріотичний борг — щодня пам’ятати, що Герої не вмирають!

Новини Житомира

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

ОСТАННІ КОМЕНТАРІ

 

 

 

 

 

 

 

 

marschrut

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

BP link u

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework