Андрушівщина: район насиченим маєтками польської й української шляхти та досить незвичними костелами. ФОТО

  Житомирщина багата на цікаві місця. Про них все написано тисячі історій, текстів. Але кожен мандрівник, блогер, журналіст, бачить всю красу по своєму.

  Сьогодні ми пропонуємо вам розповідь про те, якою Житомирщину побачив мандрівник Сергій Бондаренко.

  «В минулу неділю катався Андрушівським районом Житомирщини - районом області, найбільш насиченим маєтками польської й української шляхти, а також досить незвичними костелами. Патріархальність цього куточка проявляється в дорогах, які ведуть до старовинних сіл: замість розбитих асфальтових доріг майже до кожного скла з цікавими пам'ятками веде "соша" - дорога, мощена бруківкою. Велику швидкість на ній не розвинеш, але це все одно приємніше, між ображати ями. Дороги майже порожні, а в жодному з 8 містечок та сіл, які я оглянув, не зустрілося жодного туриста. Що ж, одна з найцікавіших і рідко відвідуваних туристами областей ще чекає на своє визнання.

Городківка

  Вирушивши в 5:20 ранку з Києва, об 7:45 був в забутому селі Городківка. Забутому без перебільшення, бо до села веде вузька дорога, вимощена бруківкою, а протягом всього часу дороги сюди з обласного центру не зустрілося жодної автівки. Але саме в Городківку мені більше за все хотілося, бо тут розташований найгарніший в області костел, який вже встиг стати туристичним символом не туристичної Житомирщині, потрапивши на путівник "4 маршрути Житомирщини" Дмитра Антонюка.

 

Городківка

  Костел св. Клари в Халаїмгородку (так раніше називалася Городківка) побудований у еклектичному стилі, в якому поєдналися елементи неоготики. Храм зведено у 1913 році А.Жмигродський за заповітом власника містечка письменника Гелеуша Іванівського. 

  В центрі села збереглася кордигардія маєтку Івановського, а на околиці - залишки водяного млина. 

Городківка

  З Городківки прямуємо понад 10 км бруківкою до села Червоне, де зберігся найгарніший на теренах Житомирщини палац, який належав цукрозаводчикам Терещенкам. 

Городківка

  Палац зведений неоготичному стилі на замовлення польського шляхтича Адольфа Грохольського, що володів селом у першій половині ХІХ століття. Микола Терещенко, який придбав палац у вдови Адольфа Грохольського, трохи перебудував палац, а неподалік звів своє джерело прибутків - цукровий завод. 

Городківка

  Територія маєтку сьогодні належить Свято-Різдва Христового Червонському жіночому монастирю УПЦ МП. Монахині обгородили палац мотузкою, таблички на якій повідомляють про заборону входити на територію у зв'язку із реконструкцію монастиря. При цьому не забувши "прикрасити" палац пластиковими вікнами. Проігнорувавши дурні таблички, оглянув палац з усіх ракурсів.

Городківка

  На території маєтку також зберігся флігель з замкоподібною вежечкою:

Городківка

  В районному центрі містечку Андрушівка зберігся ще один палац Терещенків у неоренесансному стилі. Першим власником палацу був поляк за походженням, камергер російського двору Станіслав Бержинський. За його наказом палац звели у середині XIX століття. 

Городківка

  У 1843 році маєток у синів Станіслава Бержинскього придбав Артемій Терещенко, що започаткував династію підприємців-цукрозаводчиків і меценатів. У часи Миколи Терещенка цегляний палац був перебудований у стилі французьського неоренесансу. 

Городківка

  На околиці містечка ще можна побачити один з корпусів цукрового заводу Терещенків: 

Городківка

  В селі Волиця на північ від Андрушівки скромний класицистичний палацик Рациборовських середини ХІХ ст.: 

Городківка

  Величезне враження не мене справив шикарний дерев'яний палац в селі Яроповичі, яке відділяє від траси Житомир-Попільня 4 кілометри бруківки. Про місцезнаходження палац краще запитати місцевих мешковців (палац їм відомий, як "стара дерев'яна школа") - знайти його самому буде непросто. 

Городківка

  Хто звів цей шедевр, невідомо. Але за наявною інформацією у 1859 році село належало Зігмунду Котюжинському. 

Городківка

  Дерев'яні деталі палацу неабияк вражають:

Городківка

  На центральній вулиці Яроповичів стоїть якась невідома стара споруда: 

Городківка

  В селі Івниця, що в 6 кілометрах від траси Житомир-Попільня збереглись залишки одного на найстаріших маєтків Житомирщини. Садиба належала каштелянові Яну Антонію Чернецькому, який в кінці XVIII століття звів в Івниці гарний бароковий палац. 

Городківка

  Палац не зберігся. Від маєтку залишилась в'їзна брама, господарська будівля з вежею і одна з башт. Все перебуває в жахливому стані і доживає останні дні.

Городківка

  В селищі Стара Котельняна місці колишнього городища (поселення веде свою історію від 1143 року) є величний костел Антонія Падуанського, збудований у 1783 році: 

Городківка

  Остання наша зупинка - колишнє містечко Ліщин, а сьогодні - село Житомирського району. В селі - дві цікавих споруди. Одноповерховий палац у стилі класицизму збудований на початку ХІХ століття. Про власника, на жаль, нічого не відомо.

Городківка

Костел 1805 року у Ліщині вважаються "останнім взярцем бароко" в Україні: 

Городківка

  Річка Гуйва в Ліщині та костел на горизонті:

ГородківкаДжерело: andy-travel.com.ua

Всі новини Житомира

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

 

 

 

 

 

 

 

 

marschrut

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

BP link u

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework