Linux Хостинг от HostPro  

 

 

 

Ставка Гіммлера "Хегевальд" на Житомирщині, яку свого часу будували радянські військовополонені

Ставка Гіммлера "Хегевальд" на Житомирщині, яку свого часу будували радянські військовополонені

  Селище Гуйва Житомирського району, Житомирської області мало кому відоме, але саме тут було побудовано ставку “Хегевальд” (в перекладі з нім. Hegewald – “заповідний ліс”, “заповідник”) для рейхсфюрера СС Генріха Гіммлера, а також рейхсміністра доктора Ганса Ламмерса та міністра закордонних справ Йоахіма Ріббентропа.

   Ймовірно, що назва ставки походить від назви резиденції Гіммлера в східній Прусії, де він провів деякий час до прибуття на Житомирщину, а також, можливо, від назви новоствореного послення етнічних німців в південно-східній частині Польщі.

  Люк пожежного гідранта

  Будівництво велося з 10 жовтня 1941 р. по 1 липня 1942 р. радянськими військовополоненими під пильним наглядом есесівців. Після закінчення будівництва всіх полонених розстріляли. Поруч знаходився двоповерховий штаб військового керівництва, колишній Будинок культури, а нині школа.

  Всі села, розташовані поблизу будівництва виселили, а резиденцію відгородили трьома тисячами метрів колючого дроту. Територія ставки, що складала 1,2 тис. кв. м була ретельно замаскована насадженнями з дерев, кущів та дерну.

  На відміну від ставки Гітлера “Вервольф” (неподалік м.Вінниця), яка була повністю зруйновна, від ставки Гіммлера збереглися дві залізобетонні коробки, одна з яких розташована на території нинішньої військової частини, а друга – в селищі поруч з житловими будинками, “замаскована” господарськими будівлями.

  Товщина стін бункера сягає 3 м, а 4-метрове перекриття було покрите товстим шаром спеціальної гуми (“ефект батута”), а над об’єктом була розтягнута маскувальна сітка, і споруджено дах-обманку. Арматура і труби водопостачання в бункері були з антикорозійним покриттям. Для відпочинку біля бункера облаштували тенісний корт, також організовували прогулянки на конях.

  Неподалік ставки збереглася залізнична колія, злітно-посадочна смуга аеродрому та німецькі пожежні гідранти.

  Гіммлер бував у “Хегевальді” тільки тоді, коли приїжджав Гітлер в “Вервольф“.

  У своїй ставці Гіммлер провів кілька історично важливих зустрічей. Перша відбулася в серпні 1942 р. з керівником політичної розвідки Німеччини Вальтером Шелленбергом, у ході якої обговорювався план усунення Гітлера від влади, за яким Німеччина припиняла війну і укладала мир з країнами Заходу. Проте втілити план у життя не вдалося.

  Друга зустріч відбулась влітку 1942 р. з вищими чинами поліції і командирів частин СС, де Гіммлер зачитав відомий план “Ост”, який передбачав проведення етнічних чисток на території Східної Європи, і її німецької колонізації після перемоги над СРСР.

  В серпні 1942 р. Гіммлер наказав утворити навколо своєї резиденції перше поселення “справжніх німецьких селян”. План майбутньої Остготської імперії передбачав для початку три колонії: Келенфельд (с. Калинівка неподалік м. Вінниця), Форстештадт (між Черняховим та Коростенем на Житомирщині) та Хегевальд (поряд з ставкою Гіммлера).

  Виселення українських селян проводилося без попередження і, як правило, на світанку. Дозволялося на три будинки мати один візок запряжений коровою, коней, худобу, птицю та запаси їжі брати з собою заборонялося. До обіду село повністю заселяли німецькими селянами, які отримували будинок, всі землі та господарство. Очевидці пригадують, що деякі переселенці навіть знаходили гарячий обід в печі. У новостворену колонію Хегевальд увійшло 29 сіл, українські назви яких замінили німецькими. Офіційною датою відкриття колонії стало 1 жовтня 1942 р.

  Про існування ставки “Хегевальд” та про таємну зустріч з Гіммлером світу стало відомо з мемуарів Шелленберга (книга “Лабіринт”, Лондон 1956 р.). Проте радянське керівництво ще в роки війни знало про місце знаходження штаб-квартири Гіммлера , оскільки в грудні 1942 р. радянські розвідники взяли в полон імперського радника зв’язку та отримали секретні папери і топографічну карту зв’язку, де червоною лінією позначалися підземні комунікаційні кабелі ставок Гітлера, Герінга та Гіммлера. Проте, з невідомих причин, Москва цією інформацією не скористалася.

Бути похованим на цвинтарі “Хегевальд” було надзвичайно престижно. Нині знайдені рештки німецьких солдат хоронять саме на цьому цвинтарі, яким опікується “Німецький союз з догляду за військовими похованнями”.

Google Maps:

 

15041903 2 15041903 2 15041903 2 15041903 2 15041903 2 15041903 2

за матеріалами спільноти "Маловідома Україна", Фейсбук

 Новини Житомира

    

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

 

 

 

 

 

 

 

 

marschrut

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

BP link u

Loading...

Go to top