Під нацистської окупації на території Новоград-Волинського району загинуло понад 40 тисяч осіб

Велика Вітчизняна війна між Радянським Союзом і нацистською Німеччиною є найвизначнішою історичною подією ХХ ст.

Військові дії продовжувалися 1418 днів. Людські втрати СРСР склали 6,8 млн. військовослужбовців «вбитими, загиблими від ран, у полоні, від хвороб, нещасних випадків та страчених за приговорами трибуналів» та 4,4 млн. військовослужбовців, які потрапили в полон та пропали безвісті. Загальні демографічні втрати, які включають загибле мирне населення – 26,6 млн. осіб.

Про це повідомляє офіційний сайт Новоград-Волинської міської ради.
Не обійшла стороною війна і Новоград-Волинський. Протягом тимчасової нацистської окупації на території міста загинуло в концтаборі, розстріляно, страчено понад 40 тисяч осіб військовополонених та мирного населення міста та району.
Масові поховання, які зберігаються на території міста як пам’ятки історії, – це військове кладовище і братські могили радянських воїнів, військовополонених та жертв нацизму.
Загальна кількість поховань на військовому кладовищі складає 895, з них 558 воїнів загинуло при обороні міста в липні 1941 року, при визволенні міста в січні 1944 року та від ран в шпиталях. Решта поховань на військовому кладовищі – 337 є місцями поховання військовослужбовців, які померли в післявоєнний період. На другому міському кладовищі (колишньому Ржатківському) поховано 126 воїнів, які загинули під час оборони міста в 1941 році та померли від ран в шпиталях протягом 1944 року. Поряд, на вул. Макаренка є місце поховання, на якому поховано 73 воїни – визволителі міста, 17 загиблих від ран та 3 поховання 1941 року. В братській могилі в районі Смолки поховано 11 воїнів – визволителів.
Найбільший «урожай» жертв нацистського режиму зібрав розташований на території міського парку культури і відпочинку, загальноосвітніх шкіл № 2 і 5 концентраційний табір для радянських військовополонених. За оцінками комісії з питань дослідження злодіянь нацистських загарбників в двох братських могилах поховано 25-30 тисяч військовополонених, які загинули від голоду, інфекційних хвороб, звірячих медичних експериментів та щоденних розстрілів.
Братські могили жертв нацизму – це місця розстрілу євреїв, військовополонених та партійних активістів із сіл району. Одна з таких могил розташована біля фабрики «Жако» (за оцінкою комісії з питань дослідження злодіянь нацистських загарбників тут поховано близько 3200 осіб), друга – в Парку Перемоги біля Будинку офіцерів (близько 800 жителів міста – євреїв, в основному жінок і дітей). Дві могили майже поряд одна до одної – на вулиці Чехова: одна в виробничій зоні колишнього ремонтно-транспортного підприємства (800 військовополонених та євреїв), друга біля наркодиспансеру (близько 200 жителів міста). Ще дві могили на вул. Волі: одна з них поблизу колишньої в’язниці, на території якої та навкруги неї протягом всього періоду нацистської окупації проводились масові розстріли, внаслідок яких обірвалося життя майже 7200 людей; друга – на території КЕЧ, в якій поховано більше 300 осіб, в тому числі розстріляні члени сімей підпільників.
Також не слід забувати, що протягом 1944-1945 років в місті тимчасово базувалися більше десяти пересувних шпиталів. Воїнів, померлих від ран в цих шпиталях, в той період ховали на території парку культури і відпочинку (на цьому місці нині залишилися могили генерал-майора Панкратова Й.М. та підпільників Коваля М.П. і М’якишева К.П., решта поховань в 1950-60-ті роки перенесена на військове кладовище) та на території нинішнього скверу Слави (також перенесені на військове кладовище).
За період окупації господарству міста та району були нанесені збитки в сумі 215 млн. крб. у довоєнних цінах. Не можна забувати й те, що 15 населених пунктів району було спалено та те, що за період окупації 1753 юнаків та дівчат з міста було відправлено на роботу до Німеччини, досі невідома доля 407 з них.
9 травня 2015 року відзначатиметься 70-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Перемоги, на олтар якої покладено чимало життів, в тому числі й новоград-волинців. Ця дата навіки вписана в літопис історії світу, де не було битви жорстокішої, ніж Велика Вітчизняна війна, і не було подвигу значніше, ніж подвиг народу, що захистив Батьківщину від ворога і врятував світ від нацизму.

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

ОСТАННІ КОМЕНТАРІ

 

 

 

 

 

 

 

 

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework