Поклади незвичайних гірських порід та природний заповідник у одному селі на Житомирщині. ФОТО

Селезівка розташована на річці Болотниці. В селі споруджено ставок. В 2003 році завдяки зусиллям директора заповідника Сергія Жили на річці було збудовано водяний млин.

Спочатку тут, як і всюди на планеті, було море. Воно то відступало то знову насовувалось, і в кожний його новий відхід залишалася товща осадових морських відкладів.

В результаті діяльності давніх морів ця територія не раз видозмінювалась: тут були і солоні озера, і затоки, в яких мешкали морські мешканці, і архіпелаги островів. На зміну морю прийшов льодовик. Зі страшною силою сунув він з півночі, зминаючи та розорюючи все на своєму шляху.

Льодовик загачував ріки, води яких, змішуючись із талими льодовиковими водами, рухались вздовж його краю, пророблюючи специфічні долини, які в наш час отримали назву прадолини. Після відступу льодовика на цій території залишались товщі відкладів уламкового матеріалу гірських порід, присунутих льодовиком десь із півночі.
Щоразу, під час наступу, льодовик упирався у виступ кристалічного фундаменту, розташований на півдні цієї території (Словечансько-Овруцький кряж) і намагався зім'яти його. Але спроби були марними. Тоді льодовик насовувався на кряж і прямував далі на південь. Востаннє на цій території льодовик перебував близько 200 тисяч років тому.

Після льодовика місцевість підпала під владу алювіальних процесів, "васалами" яких часто були вітрові, або еолові. Водні потоки "відпрасували" товщу осадових відкладів, утворивши на цій території плоску низьку (150 -175 метрів - середні абсолютні висоти) рівнину з нахилом на північ, до западини, в якій несе свої води Прип'ять.

Вітри, які часто гуляли по рівнині, піднатужуючись, пересовували (та і зараз пересовують) товщі алювіальних та водно-льодовикових пісків, в результаті чого тут утворились дюни та піщані гряди. В межах правого борту ріки Уборті сформувалася піщана гряда, яка на думку видатного дослідника Полісся Павла Тутковського є однією з найбільших у регіоні. Цікаво, що Тутковський вважав процес утворення еолових форм рельєфу у Поліссі значно більше подібним до процесу формування барханів, ніж дюн, характерних для помірного поясу.

В сучасний палеогеографічний етап від Балтійського і майже до Чорного моря простягались дикі дрімучі ліси, але людина потіснила південну межу цих лісів далеко на північ. На цій місцевості ліси було врятовано величезними, непрохідними для людини болотами. І ліси ці, що розташовані на півночі Центрального, або Житомирського Полісся, практично на українсько-білоруському кордоні, зараз є унікальними не лише для України, але і для усього Європейського регіону.
Величезні простори Українського Полісся охоплені болотними місцевостями, які відіграють одну з основних ролей у збереженні рослинного і тваринного світу.

Це один з найбільших рівнинних лісових масивів в Центральній Європі. Його глухі хащі та болота є притулком для цілих популяцій рідкісних видів тварин. Окремі ділянки лісу в цьому масиві не фрагментовані і простягаються безперервною смугою практично від р. Горинь на заході до р. Дніпра на сході. І саме на такій унікальній території, в межах Овруцького та Олевського районів Житомирської області розміщується Поліський природний заповідник. Заповідник є типовим куточком поліської природи. Головна його частина розташована у межиріччі Уборті та її притоки Болотниці. Одноманітна рівнинність рельєфу майже виключає розвиток в заповіднику процесів змиву та розмиву грунтів. Значну площу займають різні за розміром та формою неглибокі замкнуті западини та пониження, які у більшості випадків зайняті болотами.

Територія заповідника, як і практично весь Поліський регіон, відрізняється неглибоким заляганням грунтових вод - в пониженнях їх рівень становить лише 0,2-0,5 м, а на підвищеннях до 15 м. Місцеві жителі інколи викопують у піщаному грунті неглибоку яму, яка через деякий час наповнюється досить чистою водою, придатною для пиття. Такі ями-криниці зручно використовувати під час тривалих мандрівок по лісу.
Грибове озеро довгий час належало міжколгоспному лісовому господарству. На березі цієї водойми, у мальовничому місці було споруджено двоповерховий будинок, який, за словами місцевих жителів, використовували для відпочинку районного "високого начальства". Чиновники різних рангів, що приїздили на Грибове полювати, зупинялися в цьому будинку.

Мисливський будинок на Грибовому озері стоїть і нині. Електроенергії, яку було колись підведено, давно немає. Від минулого відпочинкового статусу залишилися лише мангал у дворі та обдертий більярдний стіл на другому поверсі. Але і зараз відвідують будиночок відпочиваючі - рибалки та мисливці.

В заповіднику зустрічається значна кількість джерел. Здебільшого їх води живлять струмки, які впадають у річки заповідника або губляться в болотах.

Гідрографічну мережу резервату утворює найбільша ріка регіону - Уборть та її притоки: Перга, Болотниця, Жалібниця. Це типові поліські річки що мають незначний ухил, невисоку швидкість течії та широкі долини. В їх заболочених заплавах навесні та влітку полюбляють триматись копитні тварини та хижаки, що полюють на них. Більшість невеликих річок регіону каналізовані, особливо це стосується Жолобниці, на якій споруджено меліоративну (осушувальну) систему, частина каналів якої заходить на територію заповідника, та її приток.

Природних озер в межах заповідника немає, але за проектом розширення до нього мають війти два великих ставки - Дідове та Грибове озера. Ці водойми хоч і є штучно створеними, але відіграють величезну роль у формуванні приводних біотопів та комфортного мешкання у резерваті значної кількості птахів, що мешкають біля води.
Значна частина території резервату заболочена. Унікальними є опуклі оліготрофні болота, де домінують сфагнові мохи.

Болота відіграють одну з основних ролей у формуванні унікальних, характерних лише для Полісся ландшафтів, даючи притулок великій кількості диких тварин.

Ця глуха місцевість вирізнялася безлюдністю та бездоріжжям і лише дикі тварини були її господарями. Але наприкінці ХІХ століття і сюди прийшла цивілізація - через ці ліси вирішено було прокласти залізницю Київ-Ковель. Почалося осушення боліт. Невідомо чим би скінчилася ця затія, але проект зірвався - залізницю збудовано не було. У роки Другої Світової війни значні площі лісів Полісся були вирубані і спалені. Великі вирубки було здійснено і на території сучасного заповідника. В 60-ті роки землі резервату зачепила осушувальна меліорація (саме тоді спорудили Жолобницьку осушувальну систему), що, звичайно, не могло не вплинути на місцеву природу - значні площі боліт було знищено.

У заповіднику представлені як типові для Полісся рослинні угруповання, так і унікальні, які не зустрічаються ніде в Україні. До останніх належать, зокрема, бідні бореальні (північні) лісові та болотні угруповання.
Лісистість Овруцького і Олевського районів сягає 65%, а району місця розташування заповідника 80%. З давніх давен на цій території переважали соснові ліси, які і нині становлять 77,1 % площі лісовкритих земель. Значну частину резервату займають березові ліси - 16,8 %. Площа вкрита вільховими та іншими лісами складає 6,1%.

Флора заповідника налічує 604 види вищих судинних рослин, 139 - мохів, десятки - лишайників, грибів та водоростей. Надзвичайне значення має Поліський заповідник для збереження фітогенофонду рідкісних рослин. В межах резервату зростає 17 видів вищих рослин занесених до Червоної книги України, а два види (козельці українські та смілка литовська) занесені до Європейського Червоного Списку. Серед рідкісних видів найчисленнішими є представники родин орхідних та плаунових. Це гудайєра повзуча, пальчатокорінники Фукса, Траунштейнера і травневий, любка дволиста, діфазіаструм сплюснутий, плаун колючий, лікоподієла заплавна.
На особливу увагу серед рослин заповідника заслуговує рододендрон. Це рід рослин родини вересових. Є реліктом третинного періоду. В Україні поширено два вида цієї рослини: східнокарпатський та жовтий. У Поліссі росте рододендрон жовтий, інша назва якого азалія понтійська. Вперше його відкрили в горах Кавказу, там він часто утворює суцільні зарості, інколи окуповує навіть слабо прикриті землею скали. Потім цю рослину виявили у Малій Азії. Про те, що він росте на Поліссі довгий час не знали навіть вчені.

Можливо колись на території сучасного Полісся справді височіла гірська система, що сполучалася з Кавказом. Деякі її відроги тяглися в Білорусь і навіть у Скандинавію. Але зараз від неї залишився лише Словечансько-Овруцький кряж - решта опустилася далеко вглиб земної кори, залишивши по собі лише цю прекрасну загадкову рослину.

Звідки ця рослина на Поліссі, як подолала вона тисячі кілометрів і потрапила так далеко від свого первісного ареалу, при цьому не залишивши слідів на своєму шляху? Довгий час вчені б'ються над розгадкою цієї таємниці, але рододендрон як і раніше міцно тримає свої секрети.

Зважаючи на малородючі грунти, на значну залісненість території та на скрутне економічне становище, в якому опинилось місцеве населення, гриби стали справжнім природним скарбом для поліщуків. Вони заготовлють їх у великих кількостях: консервують, маринують, сушать. В останнє десятиліття з'явилося багато "бізнесменів", які скуповують гриби у місцевого населення, для того щоб потім перепродати значно дорожче.

Схожа ситуація з лісовими ягодами - чорницею, брусницею, лохиною, журавлиною.

Джерело: http://ukrainaincognita.com

Последнее изменение Понедельник, 21/11/2016

Авторизуйтесь, чтобы получить возможность оставлять комментарии

ОСТАННІ КОМЕНТАРІ

 

 

 

 

 

 

 

 

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

Go to top
JSN Time 2 is designed by JoomlaShine.com | powered by JSN Sun Framework