НЕДВИЖИМОСТЬ ЖИТОМИРА

Кіношедевр про козаків, який заборонили в СРСР знімали на Житомирщині. ВІДЕО

Кіношедевр про козаків, який заборонили в СРСР знімали на Житомирщині. ВІДЕО

  Він мав приголомшливий успіх за кордоном, а от в радянському Союзі його зняли з прокату через націоналізм і криваві сцени. Німий козацький бойовик "Тарас Трясило", знятий в Україні у 1926 році, у кінці 30-х взагалі загубився. 17 років тому одну з його копій знайшли у Парижі і нещодавно цією стрічкою відкрили фестиваль німого кіно.

  Подивитись на реставрованого "Трясила" переважно прийшли люди, дотичні до мистецтва. Власне, німа стрічка оживає щойно за інструменти сідають музиканти, передає 24tv.ua.

  На екрані – популярний у 1920-ті роки актор Амвросій Бучма. Він виконує роль головного героя – селянина, котрий втік на Січ і підняв козаків проти польської шляхти. Та, переконує Трясило, не краща татар, яких козаки вважають головним ворогом. Події відбуваються в середині XVII ст.

  Сестру Тараса грає популярна тоді Наталя Ужвій. Це перша її головна роль в кіно.

  Натурні зйомки відбувалися в Києві, Житомирі, Дніпрі та Умані. А в Одесі побудували ціле містечко – курені, хати, церкви. Художник фільму радився зі знавцем історії Дмитром Яворницьким. Тому вийшло натуралістично.

  Глядачам сподобалось. А от радянські рецензенти фільм забракували і зняли з прокату. Через націоналізм та жорстокість. І не стільки до поляків, як до татар.

  "Козаки воюють з іншою нацією – турками і татарами. В Радянському Союзі турки і татари мали ставати друзями. А українська нація мала бути уніфікована разом з Радянським Союзом в одне ціле", – розповіла кінознавець Національного центру Довженка Анна Онуфрієнко.

  А от за кордоном смаки кінознавців і глядачів збіглися.

  Цей фільм прихильно зустріла не лише Європа, зокрема Париж, а й США завдяки своїй етнографічності та екзотичності. Масовка, 10 тисяч козаків, коні скачуть – воно вражало своєю візуальністю, – розповіла зберігач фондів Національного центру Довженка Тетяна Майборода.

  Відтак, не дивно що у "загашниках" паризького кіноархіву і збереглась копія фільму. З французькими субтитрами. Плівку в кінці 90-х віднайшов тамтешній кінознавець українського походження – Любомир Госейко. Два роки тому її купила Україна, а у Центрі імені Довженка 72 хвилинний блокбастер рік покадрово вручну відновлювали. Результат критикам сподобався.

  Кінознавці сподіваються, що в європейських кіноархівах можливо є й інші українські шедеври, котрі радянська влада забракувала.

Новини ЖитомираПоследнее изменение Воскресенье, 13/08/2017

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

marschrut

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

BP link u

Loading...

Go to top