НЕДВИЖИМОСТЬ ЖИТОМИРА

Те, що лишилося від панського палацу на Житомирщині, який за часів кріпацтва належав поміщику Будзинському. ВІДЕО

Те, що лишилося від панського палацу на Житомирщині, який за часів кріпацтва належав поміщику Будзинському. ВІДЕО

  На каналі в Ютуб опубліковане відео проекту ESCAPE, ініційованого житомирянами. Цього разу у ньому розповіли про один із панських палаців на Житомирщині та показали те, що від нього лишилося.

  Знаходиться будівля в селі Вигнанка Любарського району. Цей палац є пам’яткою архітектури ХХ століття і перебуває у Державному реєстрі  пам'яток архітектури України.

 

  «Із архівних матеріалів відомо що цей палац за часів кріпацтва належав поміщику Володимиру (Владиславу) Казиміровичу Будзинському. Йому належало 372 душі кріпаків і 643 десятини  1643  сажні землі,якою користувалися селяни і повинні були її викупити після скасування кріпосного права.

   Потім маєток перейшов до Ярошинських (по жіночій лінії).

  Із 1895 по 1907 рік маєтком в селі володів дворянин Микола Георгієвич Іващенко.У 1907 році будинки поміщицького маєтку і 150 десятин землі купив поміщик Риньгорт.Цим невеликим маєтком  управляв племінник

   Риньгорта Лєпін Іван Юрійович до 1917 року.       

   Під час революції 1905-1907 рр.  поміщицький маєток орендував  Мечислав Леопольдович Барановський.Відомо що 23 листопада 1905 року проти Барановського  відбувся виступ селян.

   Уперше радянська влада в селі була встановлена  на початку 1918 року.Тоді ж  селяни розділили між собою поміщицьку і церковну землю,майно,худобу та інвентар.

   На протязі 1918-1919  років територія села була (з перервами) під владою різних політичних сил.

  1928 рік- перереконструйований палац перетворився на  семирічну школу.У приміщенні  було пічне опалення, не вистачало меблів,не було підручників і зошитів. Попри всі негаразди і проблеми,які були в той час  у цій споруді сотні дітей шкільного віку вчасно сідали за парти і здобували освіту.

  1941-1944 роки –період німецької окупації.Прийшовши в село фашисти знищили все обладнання школи:парти,дошки.бібліотеку,фізкабінет,наочні посібники,а приміщення перетворили на конюшню.Школа завмерла.Тільки після визволення села у березні 1945 року навчання з часом відновили, а приміщення привели до порядку.Споруда ожила та повеселішала.

   У 60-х роках   ХХ століття виділялилися кошти на утримання школи.

    У середині 80-х років в школі в черговий раз було проведено капітальний ремонт ззовні і всередині.Вона отримала нового ошатного вигляду.

    У 1987-1989 роках в селі було  збудовано нове приміщення школи.

    1 вересня 1989 року розпочалося життя нової школи. а це приміщення почало занепадати», — йдеться в описі до відео.

Оставить комментарий

Убедитесь, что Вы ввели всю требуемую информацию, в поля, помеченные звёздочкой (*). HTML код не допустим.

ПОСЛЕДНИЕ КОММЕНТАРИИ

 

 

 

 

 

 

 

 

marschrut

Погода
Погода в Житомире

влажность:

давление:

ветер:

BP link u

Loading...

Go to top